Aktualności branżowe

Podpoznańskie gminy gonią miasto

04.04.2012

Nowoczesne obiekty rekreacyjne, galerie handlowe, dobrze wyposażone szkoły i supermarkety – podpoznańskie gminy prześcigają się w kolejnych przedsięwzięciach, by stać się równie atrakcyjnym miejscem do życia, jak stolica Wielkopolski. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego do 2035 r. Poznań ma stracić 60 tys. mieszkańców. To oznacza, że już za dwie dekady przestanie być miastem półmilionowym.  

Rusza budowa Teatru Łejery

29.03.2012

W dniu 26 marca br. przy ul. Romana Brandstaettera 1 na poznańskiej Cytadeli, wkopano pierwszą symboliczną łopatę pod budowę Ośrodka Edukacji Teatralnej Łejery i Centrum Sztuki Dziecka.
Obiekt składać ma się z sali teatralnej, holu wejściowego i budynku administracyjnego z pracowniami. W budynku znajdzie się również wieża z balkonem i foyer, w którym odbywać będą się wystawy.
Budowę Teatru sfinansuje miasto Poznań, które przeznaczyło na ten cel 4,5 mln zł. Ośrodek ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

UROCZYSTE NADANIE ZESPOŁOWI SZKOŁ BUDOWLANYCH IMIENIA ROGERA SŁAWSKIEGO

27.03.2012

Od kilku lat Dyrekcja i organ prowadzący szkołę – Wielkopolska Izba Budownictwa podejmowały wysiłek, by ZSB zyskał ciekawego, oryginalnego patrona związanego z branżą budowlaną.
Po konkursie przeprowadzonym 2 lata temu postanowiono, że patronem szkoły zostanie Roger Sławski. Był on wybitnym poznańskim architektem; jednocześnie potrzebne jest przywracanie pamięci o nim. Intensywne starania rozpoczęły się od początku roku szkolnego 2011/2012. Nadanie szkole imienia odbyło się dnia 24 marca 2012 r. Przybyło wielu znamienitych gości. Przede wszystkim pani Krystyna Sławska – wnuczka Rogera Sławskiego. Ponadto uroczystość zaszczycili obecnością m. in.: wojewoda wielkopolski Piotr Florek, posłanka Krystyna Łybacka, wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser, Wicekurator Oświaty Dorota Kinal, Prezydent Rady WIB Marek Szczęsny, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, autorka książki o Sławskim Gabriela Klause.
W uroczystości brał udział również „Przyjaciel Szkoły” Prezes Lepiko Krzysztof Dybizbański. Pojawili się także przedstawiciele lokalnych mediów. Na początku głos zabrał dyrektor ZSB Arkadiusz Dratwa. Podkreślił wagę wydarzenia, podziękował za starania, które doprowadziły do nadania szkole imienia Rogera Sławskiego.

Branża nieruchomości chce ministerstwa budownictwa

15.03.2012

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszeń zajmujących się rynkiem nieruchomości, istnienie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie gwarantuje należytego zajęcia się budownictwem, gdyż najważniejsze są problemy związane z drogami i koleją. Dlatego żądają oni powołania oddzielnego Ministerstwa Budownictwa z kompetentną osobą na czele.
"Oczekujemy też, że minister odpowiedzialny za sprawy budownictwa zrealizuje wreszcie zapisy ustawy o gospodarce nieruchomościami i powoła Państwową Radę Nieruchomości, organ opiniodawczy" - powiedział prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości Zbigniew Kubiński podczas środowej konferencji prasowej zwołanej pod hasłem "Autostrady rozjechały rynek mieszkaniowy".

Do końca marca założenia do kodeksu budowlanego

10.03.2012

Do końca marca br. będą gotowe założenia do kodeksu budowlanego - zapowiedział wiceminister transportu Janusz Żbik, który w poniedziałek był gościem Kongresu Budownictwa w Warszawie. Kodeks ma m.in. uprościć i skrócić procedury inwestycyjne.

Budownictwo eksplodowało!

24.02.2012

Nadejście śnieżnej i mroźnej zimy nie przeszkodziło w osiągnięciu gigantycznego wzrostu produkcji budowlanej - w styczniu wzrosła ona niemal o jedną trzecią. Wyniki pierwszego miesiąca roku zapowiadają, że wzrost gospodarczy może być wciąż silny.

Ekonomiści już kilka miesięcy temu spodziewali się załamania w przemyśle. Według nich przepowiadało to załamanie nastrojów menedżerów w firmach. Jednak produkcja wciąż rosła, a ostatnio nastroje nieoczekiwanie poprawiły się.
Indeks PMI, opracowywany przez bank HSBC i firmę Markit, obrazujący te zmiany wzrósł do poziomu 52,2 pkt. z 48,8 pkt. w grudniu. To był najlepszy wynik od pół roku i trzeci największy miesięczny skok w historii. Kolejna dobra informacja: wskaźnik powyżej 50 pkt. oznacza, że firmy rozwijają się. Wzrósł też wskaźnik koniunktury opracowywany przez GUS. 

Deptak Projekt P2: otwarcie Półwiejskiej 2 w Poznaniu w IV kw. 2013 roku

20.02.2012

Uruchomienie obiektu biurowo-handlowo-usługowego Półwiejska 2 w Poznaniu zaplanowano na IV kwartał 2013 roku. Inwestor, czyli spółka Deptak Projekt P2, złożył już wniosek o pozwolenie na budowę. Powierzchnia całkowita Półwiejskiej 2 ma wynieść 16,5 tyś. mkw. Łączna powierzchnia najmu wyniesie ponad 11 tys. metrów kwadratowych, z czego 6,7 tys. mkw. to powierzchnia handlowo-usługowa.Obiekt zostanie wybudowany w śródmiejskiej dzielnicy handlowej Poznania, u zbiegu ulic Półwiejskiej i Krysiewicza, przy miejskim węźle komunikacyjnym placu Wiosny Ludów.

Poznań: Jakie inwestycje planuje Uniwersytet Adama Mickiewicza

10.02.2012

Uniwersytecki Park Historii Ziemi oraz Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii to bez wątpienia dwie najważniejsze inwestycje jakie planuje poznański uniwersytet. Budowa Collegium Chemicum dopiero co dobiegła końca, to obok powstaje już kolejny kolos – Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii.
Na powierzchni prawie 20 tys. m kw. znajdować się będą cztery zasadnicze części WCZT: Centrum Technologii Biomedycznej wraz ze zwierzętarnią, Centrum Biotechnologii Przemysłowej i Roślinnej wraz ze szklarnią, Centrum Technologii Chemicznych i Nanotechnologii orz Centrum Badań Materiałowych wraz z Regionalnym Laboratorium Unikatowej Aparatury.

Nastroje w budownictwie zmieniają się. Jak?

06.02.2012

Oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w budownictwie w I kwartale znacznie się pogorszyły, ale prognozy ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i budownictwa w następnym kwartale są lepsze od obecnych ocen - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
- W bieżącym kwartale wskaźnik koniunktury jest mniejszy o 3 punkty niż w analogicznym kwartale rok temu i o 5 punktów mniejszy niż dwa lata temu. W drugiej połowie ubiegłego roku nastąpiło odwrócenie trendu koniunktury w budownictwie i obecnie jest to trend malejący. W porównaniu z poprzednim kwartałem nie pogorszyła się kondycja tylko przedsiębiorstw publicznych, zwłaszcza dużych, natomiast aktywność firm prywatnych, przede wszystkim małych i średnich, osłabia się - czytamy w komentarzu do badań.

Poznań szuka projektanta na dzielnicę handlu, usług i biznesu Wolne Tory

25.01.2012

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na autora projektu urbanistycznego zagospodarowania, tzw. Wolnych Torów, terenu przylegającego do dworca PKP i powstającej w pobliżu galerii Poznań City Center. Są to BDF z Poznania i międzynarodowe biuro Chapman Taylor. 12 ha to teren należący do PKP, pozostałe 6 ha należy do miasta.
 

1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |