Aktualności branżowe

Pamiętaj o sprzątaniu śniegu, lodu i sopli

09.12.2010

Za zaniedbanie zimowych obowiązków grozi grzywna, często też konieczność zapłacenia odszkodowania osobie poszkodowanej 
Usuwając śnieg i lód ze swojej posesji, przedsiębiorca działa we własnym interesie. Musi się liczyć z tym, że gdy dojdzie do wypadku na jego terenie, to może zostać obciążony odszkodowaniem dla osoby poszkodowanej (udowodnienie winy właściciela ciąży na poszkodowanym).
 

Przetargi budowlane po trzech kwartałach 2010 roku.

25.11.2010

W okresie od lipca do września 2010 r., w Polsce opublikowano 85 037 przetargów i zleceń na usługi, wykonanie oraz dostawy (bez sprzedaży). Porównując te dane z wynikami za drugi i pierwszy kwartał bieżącego roku, można zauważyć stały i systematyczny wzrost. Najwięcej przetargów budowlanych ogłoszono na Śląsku - raport serwisu www.pressinfo.pl i Grupy Marketingowej TAI. O ile w pierwszym kwartale ogłoszono 60578 przetargów, to w drugim już 78716 (wzrost o 29%). Wynik ponad 85 tys. przetargów w trzecim kwartale oznacza blisko ośmioprocentowy wzrost w stosunku do kwartału poprzedniego.

Rola nadzoru inwestorskiego i inżyniera kontraktu w procesie budowlanym

02.11.2010

Ustanowienie nadzoru inwestorskiego w ramach inwestycji budowlanej wynikać może zarówno z woli samego inwestora, jak i z obowiązku nałożonego przez właściwy organ w decyzji o pozwoleniu na budowę. Niezależnie od podstawy jego powołania inspektor pełni funkcję reprezentanta inwestora na budowie, zaś jego prawa i obowiązki reguluje ustawa Prawo budowlane. Inaczej rzecz się ma z inżynierem kontraktu – instytucją pochodzenia obcego, nieuregulowaną w polskich przepisach budowlanych a jednocześnie niezmiernie często obecnie wykorzystywaną. 
 

Na polski rynek trafia cement niespełniający norm

07.10.2010

Na polski rynek w dużych ilościach trafia cement, który nie spełnia wymaganych norm jakościowych, przez co stanowi zagrożenie dla trwałości budowli i konstrukcji, poinformowało Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC).
Z szacunków SPC wynika, że obecnie ok. 15-20% cementu workowego znajdującego się na polskim rynku nie spełnia norm jakościowych. W materiale tym część cementu zastępowana jest bowiem popiołami lotnymi lub innego rodzaju dodatkami, które stanowią nawet 50% całej mieszanki, podczas gdy normy dopuszczają ich udział na poziomie 21-35%.
 

Stadion Miejski OTWARTY!

24.09.2010

Ponad 30 tysięcy osób wysłuchało największych przebojów Stinga, który wraz z londyńską Królewską Orkiestrą Filharmoniczną wystąpił w poniedziałek na oficjalnym otwarciu Stadionu Miejskiego w Poznaniu - areny Euro 2012.

Kilka dni pozostało do otwarcia Stadionu!

17.09.2010

Już tylko kilka dni zostało do oficjalnego otwarcia pierwszego w Polsce stadionu na Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Dokładnie 20 września Poznań rozbłyśnie nowymi światłami Stadionu Miejskiego, trybuny wypełni 30-tysięczna widownia, a na samym boisku rozegra się wspaniałe widowisko Uroczystości Otwarcia, które uświetni koncert znakomitego brytyjskiego artysty - STINGA.
 
 

Wyjaśnienie w kwestii VAT za materiały budowlane

10.09.2010

W związku z informacjami prasowymi, zawartymi w dzienniku "Rzeczpospolita", nt. prowadzonych w Ministerstwie Infrastruktury prac legislacyjnych, mających na celu likwidację możliwości ubiegania się o zwrot części VAT za materiały budowlane ministerstwo informuje, że propozycje dotyczące środków uzyskanych z podatku VAT zostały przedstawione w projekcie dokumentu "Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 r." Dokument jest dostępny na portalu Ministerstwa Infrastruktury. Wszelkie rozważania w nim zawarte mają charakter wyłącznie koncepcyjny i są odpowiedzią na rezolucję Sejmu RP z dnia 19 lutego 2010 „W sprawie rozwoju budownictwa mieszkaniowego”.
 

Bezpieczeństwo na budowach: porozumienie gigantów

25.08.2010

Sześć największych firm budowlanych działających w Polsce - Bilfinger&Berger, Budimex, Skanska, Polimex-Mostostal, Warbud i Hochtief - z inicjatywy Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa uroczyście podpiszą 26 sierpnia 2010 roku "Deklarację w sprawie porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie".
 

Energetyka siłą napędową polskiego budownictwa

06.08.2010

Zlecenia ze strony branży energetycznej będą miały w najbliższych latach olbrzymi wpływ na rozwój sektora budowlanego w Polsce, wynika z debaty na temat przyszłości branży budowlanej, jaka miała miejsce w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W debacie wzięli udział przedstawiciele największych firm budowlanych działających na rynku polskim. Są oni zdania, że przyszłość budownictwa wiąże się ściśle z realizacją inwestycji w branży energetycznej. Projektów tych jest stosunkowo niewiele, bowiem ich koszty są olbrzymie, a inwestorzy mają trudności z zapewnieniem niezbędnych środków finansowych. Ponieważ jednak infrastruktura energetyczna jest w Polsce przestarzała, inwestycje te są konieczne i nieuniknione. 

Nowe przepisy o materiałach budowlanych

15.07.2010

Znakowanie energetyczne unijną etykietą jak dotychczas stosowane jest przede wszystkich na sprzęcie RTV i AGD, czyli na materiałach i produktach, które mają bezpośredni wpływ na zużycie energii. Obecnie obowiązuje siedem klas oznaczeń produktów, od klasy A najbardziej energetycznie wydajnej, zielonej, do klasy G najbardziej pochłaniającej energię, czerwonej.

1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |